Projekt čisté mobility

V současné době Praha realizuje tzv. Projekt čisté mobility, jehož cílem je snížení negativních vlivů dopravy zaváděním bezemisních a nízkoemisních dopravních prostředků včetně zajištění výstavby příslušné infrastruktury.

V roce 2011 hl. město Praha odstartovalo inovativní projekt Praha elektromobilní. Kromě testování možnosti využití elektromobilů byla jeho součástí také informační kampaň o alternativní dopravě. V současné době se však město chce zaměřit i na další možnosti alternativních pohonů a budování potřebné infrastruktury. V rámci podpory čisté mobility hlavní město Praha dlouhodobě podporuje budování funkčních cyklotras napříč metropolí (více na Portálu hl.m. Prahy v části Praha cyklistická) a nově se připravují i projekty Bike sharing.

??? + car-sharing

Dosavadní aktivity v rámci Projektu čisté mobility:

Elektromobilita

Hlavní město Praha v  roce 2011 zahájilo Projekt čisté mobility pilotním projektem Praha elektromobilní (??? podrobné informace na webových stránkách www.prahaelektromobilni.cz). V rámci projektu bylo podepsáno Memorandum o společném postupu v zavádění elektromobility s hlavními dodavateli elektřiny (PRE, ČEZ, E.ON, RWE) a navázáno partnerství s řadou firem se zájmem o čistou mobilitu, včetně výrobců nízkoemisních a bezemisních vozidel.
Součástí pilotního projektu byla informační kampaň, cílená na městské části, právnické subjekty, ale i občany města.
V rámci pilotního projektu bylo zakoupeno 15 elektrovozidel, z nichž převážná většina byla poskytnuta k testování příspěvkovým organizacím, zřízeným hl. m. Prahou a městským částem.

Dne 24. 4.2012 byla ustanovena Pracovní skupina pro čistou mobilitu, jejími členy jsou zástupci města a městských organizací.
Cestou čisté mobility vykročily některé významné firmy, např. Mc.Donald´s, který zahájil projekt výstavby nabíjecích stanic u svých restaurací.
Na území hlavního města vybudovali partneři memoranda dosud celkem 34 nabíjecích stanic, z toho 2 rychlonabíjecí. ??? aktuální stav

Podpora pohonu CNG

Pokračuje také ekologický projekt obnovy vozového parku a.s. Pražské služby, největší pražské společnosti na svoz a likvidaci komunálního odpadu a úklid komunikací, ve prospěch pohonu CNG. Město v uplynulých letech přispělo na nákup svozových a úklidových vozidel s pohonem na CNG. Částečně tím dotovalo rozdíl mezi cenami spalovací verze a verze na CNG. Nákup takových vozidel finančně podporuje i dodavatel zemního plynu. S vozidly na pohon CNG jezdí také další společnosti s majoritní účastí města, např. Pražská plynárenská, a.s. a Kolektory Praha, a.s., ale i určitá část občanů.

Plnící stanice CNG

na území hlavního města Prahy bylo ke konci roku 2012 v provozu 8 samoobslužných CNG plnicích stanic, umístěných v areálu Pražských služeb, a.s., Pražské plynárenské, a.s., společnosti Ciml, s.r.o., BONETT EUROGAS CNG, Mc.Donald´s, u čerpacích stanic SHELL a Q100 a na ul. Černokostelecká 1168/90 v Praze 10. Doba plnění vozidel je přibližně shodná jako při čerpání kapalných paliv, tj. 3 – 4 minuty, podle velikosti tlakových nádrží vozidla a jejich vyprázdnění. Úhrada odebraného plynu je platební kartou vydávanou společnostmi, které jsou účastníky karetního platebního systému (CNG Card Centrum).

12. června 2014
12. června 2014