Lesy
Lesy ve správě OMZ MHMP
Všechny lesy na území hl. m. Prahy jsou zařazeny do kategorie lesů zvláštního určení jako lesy příměstské a se zvýšenou rekreační funkcí (§8, odst. 2c zákona č. 289/1995 Sb., o lesích, v platném znění). V rámci tvorby územního plánu jsou lesy jednou z nejvíce respektovaných a chráněných kategorií zeleně. Výměra lesů na území Prahy vzrostla za posledních sto let téměř o třetinu. V současné době lesní porosty zaujímají přibližně 10% z celkové rozlohy města. Charakter nově zalesňovaných ploch se v průběhu let měnil s tím, jak se měnily důvody zalesňování: od zamezení eroze, přes snahy o zvýšení krásy pražského okolí a zpříjemnění pobytu obyvatel v přírodě, až po cílevědomé zakládání lesoparků jako míst pro krátkodobou rekreaci obyvatel nově vznikajících sídlišť. Hlavní město Praha prostřednictvím odboru ochrany prostředí (Oddělení městských organizací) zajišťuje údržbu a péči o lesní pozemky v majetku obce o výměře téměř 2 645 ha. Péče o lesy se řídí lesním zákonem a lesním hospodářským plánem, který se zpracovává vždy na desetileté období. V lednu 2004 začal platit nový LHP na období 2004-2013. |
Na území hlavního města Prahy (k 1.1.2009) leží 5 021 ha lesních pozemků, z toho:
- cca 2 645 ha v majetku hl. m. Prahy
- cca 1 700 ha v majetku státu
- cca 676 ha v majetku fyzických a právnických osob
KONTAKT: |
Mezi největší a nejčastěji navštěvované lesní komplexy patří:
- Klánovický les (cca 1 000 ha na území Prahy) - v majetku státu (popis v rámci české verze Wikipedie)
- Kunraticko - Michelský les (cca 300 ha)
- Divoká Šárka - Nebušice (360 ha)
- Modřanská rokle (290 ha)
- Chuchelský háj (134 ha)
- Xaverovský háj (104 ha)
- Ďáblický háj (57 ha)
- Obora Hvězda (cca 85 ha, z toho cca 78 ha lesních porostů) je nejen lesem a přírodní památkou, ale především národní kulturní památkou (NKP).
Zbytek do celkové výměry tvoří desítky menších lesů a lesíků.
Informační brožury o lesích a lesoparcích v Praze
PÉČE O LESY V MAJETKU HL. M. PRAHY
Péče o lesy se řídí lesním zákonem a lesním hospodářským plánem (dále jen LHP), který se zpracovává vždy na desetileté období. V lednu 2004 začal platit nový LHP na období 2004-2013.
V r. 1994 schválilo Zastupitelstvo HMP záměr vykupovat lesy ve vlastnictví fyzických osob. Do dnešního dne bylo vykoupeno do majetku města přes 205 ha lesa, tím je na této ploše zajištěna řádná lesnická péče. V lesích vlastněných městem pokračují výchovné a obnovní zásahy (např. přeměna smrkových a borových monokultur ve špatném zdravotním stavu na porosty smíšené), obnovy a údržby cest, sbírání papírů, vyvážení košů a sekání luk. Lesy jsou doplňovány rekreačními prvky, kterých je v současné době evidováno více než 2 600 kusů (zejména lavičky a lavice, koše, altány, dětské herní prvky pro děti, vítací tabule aj.).
Průměrné náklady na údržbu činí 15 tisíc Kč/ha/rok v cenové úrovni roku 2007. Samotná údržba a opravy rekreačních prvků stojí ročně více než 2,5 mil. Kč. Na úklid lesa od běžných odpadků a na likvidaci černých skládek je pak ročně vynakládáno více než 4,5 mil. Kč. Samozřejmou a nezbytnou součástí příměstských lesů jsou také lesní cesty, a to opět v počtu a hustotě vysoce nadprůměrem ČR. Celkem je v lesích hl.m.Prahy cca 165 kilometrů asfaltových a mlatových cest, tj. hustota 63 bm/ha, z toho asfaltových cest je 33 km. Údržba všech těchto cest v řádném stavu vyžaduje cca 1,5 milionu Kč ročně (bez velkých celkových oprav, kterých se dělá 1-3 ročně v objemu další 1-2 miliony Kč). Všechny tyto náklady plně hradí hl.m.Praha ze svého rozpočtu.
zdeVýrazným trendem posledních let, kromě stálého nárůstu počtu návštěvníků, je příklon k šetrnému, trvale udržitelnému a přírodě blízkému hospodaření v lesích. I s ohledem na tuto skutečnost prošel lesní majetek hl.m.Prahy certifikací, a to jak systémem PEFC (Pan European Forest Certification Council), tak v roce 2007 i systémem FSC (Forest Stewardship Council).
Certifikát FSC potvrzuje, že v lesích v majetku hl.m.Prahy se hospodaří ekologicky šetrným a trvale udržitelným způsobem při zajištění všech funkcí lesa.
Certifikace FSC je prestižní ocenění uznávané po celém světě, a to nejen lesníky , ale i nevládními organizacemi. Certifikační standard klade na vlastníky lesa vysoké nároky (celkem je posuzováno 160 kritérií v oblasti ekologické, ekonomické i sociální), v mnoha oblastech vysoce nad rámec požadovaný lesním zákonem, proto je certifikace vždy dobrovolným aktem.
Návrh na vymezení lesů s vysokou ochranářskou hodnotou pro lesy v majetku hl.m.Prahy (vymezeno v rámci certifikace FSC)
Obnova v lesích probíhá přísně maloplošně – průměrná velikost obnovované plochy činila v roce 2007 pouhých 0,09 ha oproti lesním zákonem povolené velikosti 1 ha. V místech výskytu dubového zmlazení je využíván podrostní způsob hospodaření. Průměrné roční těžby činí v lesích v majetku hl.m.Prahy v posledních letech 2,5 – 4 m3/ha lesa, což je cca polovina přírůstu. Z tohoto objemu je ještě v posledních letech 40-60% nahodilých těžeb, tj. nutná těžba suchých a nemocných stromů. Hospodaření v lesích v majetku hl.m.Prahy se striktně řídí ekologickými principy, ekonomické aspekty jsou při hledání optimálních postupů a v návrzích jednotlivých pěstebních a těžebních opatření při hospodaření v lesích až sekundární. Důležitá je dlouhodobá snaha o přizpůsobení se principům trvale udržitelného hospodaření při maximální podpoře biodiverzity stávajících i nově zakládaných porostů (např. v letošním roce se při zalesňování použilo celkem 20 druhů dřevin), to vše s přihlédnutím k extrémnímu rekreačnímu využívání téměř všech lesních porostů na území hl.m.Prahy (dle průzkumu návštěvnosti se jedná o 2 250 – 7 400 osob na 1 hektar lesa za rok).
VÝSADBY REALIZOVANÉ V LETECH 2003 - 2010