Trasa č.14: Za památnými stromy po lesoparku Na Cibulce

Trasa je součástí sady Za památnými stromy Prahy pěšky a MHD, která byla původně připravena v roce 2011 v počtu 10 tras a v roce 2013 rozšířena oi dalších 5 tras. V současné době je uživatelům v rámci celé sady k dispozici celkem 15 tras, z toho 4 byly nově připraveny nebo aktualizovány během období 2019 až 2024. Uvedená trasa byla nově zmapována v roce 2020.

Trasa Za památnými stromy po lesoparku Na Cibulce - Čínský pavillon

Zpracování popisu 2020 (finální doladění trasy 2021)


Úvod

Jedná se o nenáročnou trasu vedoucí zajímavým lesoparkem na Praze 5. Trasa je dobře napojena na MHD a je vhodná na odpolední procházku, a to jak pro rodiny s dětmi, tak i pro seniory - není zde prudké stoupání vyjma výstupu na návrší k rozhledně. Vhodná je i pro rodiny s kočárky a při větší opatrnosti zvládnou trasu i vozíčkáři.

Délka trasy

Celá trasa je dlouhá 1,7 km.

Počet stromů na trase

Skupiny/jedinci: 3/5

Orientační mapa:

trasa č.14 - Vycházková trasa Po Lesoparku Cibulka, v.2022, orientační mapa (720pxl)
  • orientační mapa podrobná (v přípravě, formát JPEG)

ZAJÍMAVOSTI, ILUSTRAČNÍ FOTO POPIS GPS

Přírodní park Košíře – Motol
0,1 km

 

Přírodní park byl vyhlášen v roce 1991 na ploše 354,4 ha. Jeho těžištěm jsou historické parky, zahrady a usedlosti v oblasti Motolského a Košířského údolí (za jeho pomyslné srdce lze považovat lesopark Na Cibulce). Zahrnuje též areál Motolského krematoria se hřbitovem, Motolské rybníky a golfové hřiště Motol. Dominantou území je tabulová hora Vidoule s výraznými pískovcovými výchozy a četnými prameniště. Přírodní park je takřka zcela obklopen zástavbou, přetínají ho dvě frekventované komunikace. 50.0389875N, 14.3542925E (střed přírodního parku)

Čínský pavilón (16)
0,32 km

po lesoparku Na Cibulce - Čínský pavilón

 

 

Čínský pavilón je patrová osmiboká stavba vycházející z čínské architektury. Pavilon byl původně vyzdoben sochami a zvonky, které hrály ve větru. Součástí původního parku byla řada staveb a soch, z nichž většina se dochovala do dnešních dnů (některé jsou v dezolátním stavu). Při procházce můžeme objevit např. umělou jeskyni zvanou Dantovo peklo se sochou Jitra, sochu Diany se psy a sochu Jupitera
50.0670206N, 14.3545442

Usedlost Cibulka (18)
0,32 km

 

Svoji nynější podobu empírového zámečku získala v první třetině 19. století. Celý komplex je tvořen hlavní budovou, hospodářskými budovami a stájemi. Cibulka má velmi bohatou historii, která se datuje již od 14. století. Významným přelomem se však stal rok 1817, kdy se novým majitelem stal poslední pasovský kníže biskup Leopold Leonhard Raymund Reichsgraf Joseph Thun Hohenstein, který se rozhodl pro radikální přestavbu celého areálu. Po jeho smrti však Cibulka vyhořela, postupně začala chátrat a upadla v zapomnění.
Od dubna 2021 má Usedlost Cibulka nového majitele, je jím Nadace rodiny Vlčkových. Ta v areálu plánuje vybudovat Středisko dětské paliativní péče s lůžkovým hospicem a zároveň vzdělávací a komunitní prostory pro veřejnost (více na novacibulka.cz).

50.0667586N, 14.3566336E

Vyhlídková věž Cibulka (11)
mimo trasu

po lesoparku Na Cibulce - Vyhlídková věž Cibulka

 

Vyhlídková věž je nejstarší na území Prahy. Dnes je, spolu s poustevnou, považována za nejzachovalejší stavbu celého areálu. Jedná se o 13 metrů vysokou kamennou věž čtvercového půdorysu zakončenou cimbuřím. Na vrchol se lze dostat po vnějším schodišti čítajícím 76 schodů. Návštěvníkovi se tak nabídne výhled na celý areál motolské nemocnice. Pohled na střed Prahy je dnes zastíněn nejen vzrostlými stromy, ale i dělnickou kolonií Cibulka, vybudovanou v 1. třetině 19. století.

50.0646772N, 14.3558811E
 

Součástí původního parku byla řada staveb a soch, z nichž většina se dochovala do dnešních dnů (některé jsou v dezolátním stavu). Při procházce po jednotlivých odbočkách můžeme objevit např. umělou jeskyni zvanou Dantovo peklo (10) se sochou Jitra, sochu Diany se psy (13), sochu Jupitera (15) a Poustevnu (8).

 

Pozn.: číslo za označením stromu uvádí identifikační číslo OCP MHMP.

Podrobnější informace k uvedeným stromům je možné najít na webu Pražské stromy - www.prazskestromy.cz, který je průvodcem po památných a významných stromech v hl. m. Praze.

název, ilustr. foto popis GPS

Dub letní v lesoparku Na Cibulkách
- Quercus robur (80)

po lesoparku Na Cibulce - Dub letní v lesoparku Na Cibulkách

 

Strom je chráněn od roku 2007, je vysoký 23 m, obvod kmene má 408, průměry koruny jsou 25 x 22 m.

 

Dub s bizarním tvarem kmene Na Cibulkách
- Quercus robur (94)

po lesoparku Na Cibulce - Dub s bizardním tvarem kmene Na Cibulkách

 

Strom je chráněn od roku 2008, je vysoký 14 m, obvod kmene má 525 cm a průměr koruny je 10 m.

 

Duby v lesoparku Na Cibulkách
- Quercus robur (79)

po lesoparku Na Cibulce - Duby v lesoparku Na Cibulkách (OCP 79)
po lesoparku Na Cibulce - Duby v lesoparku Na Cibulkách (OCP 79)
po lesoparku Na Cibulce - Duby v lesoparku Na Cibulkách (OCP 79)

Stromy jsou chráněny od roku 2007.
1. dub je vysoký 25 m, obvod kmene má 436 cm,
2. dub (odumřelý) je vysoký 15 m, obvod kmene má 508 cm,
3. dub je vysoký 21 m, obvod kmene má 357 cm.
(pořadí stromů je od západu na východ)

 

Začátek trasy:

Trasa začíná na tramvajové zastávce MHD Poštovka (1), kam se lze dopravit linkami kolejové dopravy č. 9, 10 a 16 na příklad od stanice metra B Anděl.

km Místo Zajímavosti

0 km

 
 

Tramvajová zastávka Poštovka (1)

Z tramvajového ostrůvku přejdete Plzeňskou ulici (přechod se semafory) směrem k lesoparku Cibulka a zamíříte do komunikace Nad Hliníkem. Ocitáte se v přírodním parku Košíře – Motol a po pár krocích za sochou sv. Jana Nepomuckého odbočíte vlevo asfaltovou cestou do lesoparku. Po pravé straně míjíte rybníček, po levé se před vámi náhle otevře nově založený sad (17) s Čínským pavilonem (16) na vršku.

přírodní park Košíře – Motol

Čínský pavilon

0,32 km

 

 

Rozcestí pod Čínským pavilonem (4)

Na rozcestí vidíte před sebou usedlost Cibulka (18). Z rozcestí jdete vpravo a v následné zatáčce též směřujete doprava. Za ní již vidíte vlevo nad cestou památný dub (5). Pokračujete rovně (neodbočujete vpravo) a po několika krocích vidíte vlevo ve svahu Památný dub s bizarním kmenem (6). Nyní již opouštíte asfaltovou cestu vedoucí dále do kopce. Jdete rovně cestou lemovanou dubovou alejí.
Po zhruba 200 m je nalevo těsně u cesty další památný dub letní, který je součástí skupiny 3 památných dubů letních (7). Od něj jdete dál a sledujete pravý okraj cesty, kde jsou postupně za sebou další dva památné duby letní nápadné obrovskými kmeny.

 
0,86 km

Skupina dubů v lesoparku Na Cibulkách (7)

U posledního stromu skupiny již v cestě dále nepokračujete a vracíte se zpět k zastávce MHD. Vycházku si můžete prodloužit několika odbočkami k různým zajímavostem lesoparku - k Poustevně (8) a lesnímu hřišti (9), dále k vyhlídkové věži Cibulka (11) - pár kroků za prvním památným dubem, který jste viděli, odbočíte vpravo podél potůčku a následně u jezírka Pod Dianou (12) se velikou zatáčkou vlevo dostanete k rozhledně - zde nejdříve projdete okolo jeskyně Dantovo peklo (10). Při této odbočce můžete zajít i dále za jezírko k soše Diany se psy (13), popřípadě až ke studánce Cibulka (14). Další možná odbočka Vás zavede k soše Jupitera a studánce Jupiter (15) a odbočka u sochy sv. Jana Nepomuckého (2) pak k Čínskému pavilonu (16).

vyhlídková věž Cibulka
1,73 km

Tramvajová zastávka Poštovka (1)

Zde na tramvajové zastávce vycházka končí.

 


Zakončení trasy:

Z tramvajové zastávky MHD Poštovka se můžete vrátit tramvajemi zpět do centra nebo se vydat opačným směrem na Řepy.

Nenáročná trasa vedoucí zajímavým lesoparkem na Praze 5. Je dobře napojena na MHD. Trasa je vhodná na odpolední procházku. Je možné ji absolvovat s kočárkem i na kole.

RODINY S MALÝMI DĚTMI A SENIOŘI RODINY S KOČÁRKY, VOZÍČKÁŘI CYKLISTÉ

Trasa je vhodná, jak pro rodiny s dětmi, tak i pro seniory. Není zde prudké stoupání (vyjma výstupu na návrší k rozhledně - mimo hlavní trasu).

Celý úsek je vhodný pro rodiny s kočárky, při větší opatrnosti zvládnou trasu i vozíčkáři.

Trasu je možné absolvovat bez problému i na kole

Mapy ke stažení:

  • základní orientační mapka (formát JPEG)
  • podrobná orientační mapa s doplňujícími informacemi (formát JPEG, v přípravě - bude doplněno)

Infomateriály ke stažení:

12. ledna 2021
20. září 2024