Zajímavosti
Letohrádek Hvězda
Letohrádek ve tvaru šesticípé hvězdy nechal v oboře v roce 1555 postavit Ferdinand Tyrolský - místodržící v Čechách a syn zakladatele obory Ferdinanda I. Letohrádek se stal dějištěm mnoha významných historických událostí např. korunovace Maxmiliána II. (bratra Ferdinanda Tyrolského), konaly se zde také státní návštěvy a oslavy. Oslavy však byly počátkem 17. století vystřídány boji a pustošením. V průběhu třicetileté války byl letohrádek vyloupen, švédská vojska strhla měděnou střechu a odvezla ji na vorech po Vltavě. V roce 1780 nechal Josef II. letohrádek opevnit a přeměnit na prachárnu. Vojenská opevnění byla odstraněna až po zrušení prachárny v roce 1874. Ve stejném roce byla obora zpřístupněna veřejnosti. Za 1. republiky se v letohrádku uskutečnil rozsáhlý stavební a archeologický průzkum. V letech 1986 - 2000 byla provedena rozsáhlá vnitřní a vnější rekonstrukce a střecha opět dostala měděný plášť. Letohrádek nyní spravuje Památník národního písemnictví.
GPS: 50.0833983N, 14.3261522E
PODROBNOSTI v textu z informační tabule č. 5 v rámci Naučné stezky Oborou Hvězda
Hradní vodovod
Specifikou Hvězdy byl a je hradní vodovod, který měl odvádět vodu ze štol pod studánkou Světluška (GPS: 50.0833983N, 14.3261522E) na Pražský hrad pro potřeby závlah okolních zahrad. Tato větev hradního vodovodu však nikdy nebyla připojena a vodu tak po nějaký čas užívaly pražské vodárny jako zdroj pitné vody pro Liboc. Po skončení odběru kvůli zpřísnění hygienických požadavků na pitné zdroje byla všechna voda odváděna přímo do potoka Světluška, který se na dolním toku začal volně rozlévat do ploché nivy Litovického potoka a dal vzniknout rozsáhlému mokřadnímu společenstvu.
Bývalé opukové lomy
Na území obory se nachází několik bývalých pískovcových a opukových lomů. Největší z nich je situován poblíž letohrádku a z jeho kamene - opuky, byl také letohrádek postaven. V pískovcích i opukách byly nalezeny četné zkameněliny, a to pozůstatky korýšů nebo ryb, dokonce i části čelisti a obratle mořského plaza plesiosaura. Řada z těchto zkamenělin je uložena v Národním muzeu v Praze.
GPS: 50.0809544N, 14.3259967E
PODROBNOSTI v textu z informační tabule č. 10 v rámci Naučné stezky Oborou Hvězda
- Tipy na zajímavá místa v okolí (bude doplněno)