Žáci navrhují: chytřejší opatření pro životní prostředí města
Mikroklima okolí školy - projekt, do kterého se zapojilo ve školním roce 2015/2016 celkem 15 pražských základních škol a víceletých gymnázií, končí. Pomocí terénních měření a pokusů žáci druhého stupně zkoumali stav životního prostředí v problematických lokalitách v okolí svých škol. Nyní navrhují opatření, která by je mohla zlepšit.
Žáci, rozdělení do skupin představujících vědecké týmy, mají za sebou např. průzkumy znečištění ovzduší a prašnosti, hustoty dopravního provozu v různých denních dobách. Mapovali rovněž vlhkostní a teplotní poměry, zhoršené vyšším zastoupením povrchů jako je asfalt a beton a naopak nižším zastoupením zeleně a vodních ploch. Děti si letos vybraly ke zkoumání např. křižovatku Národní a Spálené, Dvořákovo nábřeží u Štefánikova mostu, křižovatku Olšanská, křižovatku Prosecké a Vysočanské, ulici Argentinská nebo okolí metra Křižíkova. „Projekt staví na badatelském vyučování přímo v terénu, při kterém žáci zákonitosti spíše sami objevují, než aby jim byly předkládány jako pravda k zapamatování“, říká vedoucí projektu Lenka Winterová z Ekocentra Koniklec.
A jaká tedy jsou doporučení žáků pro města a jejich části? Žákovská měření a zjištění ukázaly, že je potřeba zejména:
- omezování individuální automobilové dopravy ve městech
- větší zastoupení vodních a vegetačních ploch a prvků, které příznivě ovlivňují městské mikroklima a snižují teplotu ve městě
- udržitelné hospodaření s vodou – zejména v oblastech úspor a zasakování vody ve městě
- budování systému zeleně
Není náhodou, že opatření v podobném duchu navrhuje i .
Více informací o projektu a jeho výsledcích můžete najít na webových stránkách http://www.mestodokapsy.cz/.
Finančně projekt podporuje hl. m. Praha.
V Praze, 20. 6. 2016
Autorka: Barbora Týcová, 01/71 ZO ČSOP Koniklec, p. s.