SYSTÉM SBĚRU KOMUNÁLNÍHO ODPADU V PRAZE

V roce 1996 schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy „Projekt hospodaření s odpady“. Realizace tohoto projektu probíhá od roku 1998, jde o celoplošný komplexní systém třídění komunálního odpadu

Komunální odpad je veškerý odpad, který produkují fyzické osoby na území obce. Obec má ze zákona povinnost zabezpečit jeho sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování. (dle § 4 písm. b  zákona č. 185/2001 Sb.)

V roce 1996 schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy  „Projekt hospodaření s odpady“ (usnesení č.47 ze dne 16.1.1996). Realizace tohoto projektu probíhá od roku 1998, jde o celoplošný komplexní systém třídění komunálního odpadu, spočívající v třídění na následující druhy:

  • papír a lepenka
  • sklo směsné a čiré
  • nápojový karton
  • plasty směsné
  • objemný odpad
  • směsný odpad
  • nebezpečný odpad
  • kovy železné a neželezné, stavební suť, elektrotechnický odpad, odpad z údržby zeleně, dřevěný odpad, pneumatiky
  • biologicky rozložitelný odpad

Svoz směsného a tříděného komunálního odpadu má hlavní město Praha smluvně zajištěn se společností Pražské služby, a.s., která některé MČ obsluhuje prostřednictvím subdodavatelů (AVE CZIPODECKOMWAG). Povinnosti svozových společností jsou stanoveny v Provozním řádě, jež je součástí smlouvy operátora systému s městem. Svozové společnosti mají pro obsluhu těchto odpadů Prahu rozdělenu dle následující mapky (stav říjen 2008):

svoz komunálního odpadu na území prahy - svozové společnosti

 

Směsný odpad

Zajistit dostatečný objem sběrné nádoby na směsný komunální odpad je povinností vlastníka objektu (dle § 6 písm. a) vyhlášky č. 5/2007 Sb. HMP). Celkový počet sběrných nádob u jednotlivých nemovitostí je cca 113 000 ks. Tento odpad je svážen převážně do Spalovny Malešice k energetickému využití. Zbytek je ukládán na skládku směsného odpadu firmy FCC Česká republika, s.r.o. v Ďáblicích.


Tříděný odpad (sklo, papír, plasty, nápojové kartony)

Sběr tříděného odpadu je realizován tzv. donáškovým systémem. V ulicích hlavního města Prahy je rozmístěno cca 3.300 sběrných hnízd osazených barevnými nádobami o objemu 1.100 - 3.200 l na sklo, papír a plasty případně čiré sklo a nápojové kartony. Dalších cca 1.100 sběrných míst je umístěno na území Pražské památkové rezervace přímo v bytových domech.
Sběr tříděného odpadu na území hlavního města Prahy je řešen ve spolupráci se společností EKO-KOM, a.s., což je autorizovaná obalová společnost. Systém EKO-KOM zajišťuje sdružené plnění povinností zpětného odběru a využití odpadů z obalů prostřednictvím systémů tříděného sběru v obcích a prostřednictvím činnosti osob oprávněných nakládat s odpadem.
Podzemní kontejnery na tříděny odpad na území hl. m. Praze
Na území hl. m. Prahy je v současné době zapojeno v systému služby svozu města 93 stanovišť s podzemními kontejnery (PK) na tříděný odpad.

Bioodpad

Od roku 2007 hl. m. Praha zajišťuje organizovaný sběr bioodpadu pomocí velkoobjemových kontejnerů (VOK). Projekt je plně hrazen z rozpočtu hl. m. Prahy a občané mohou zdarma do přistavených kontejnerů odkládat bioodpad ze zahrad - větve, listí, neznečištěnou zeminu, kuchyňský odpad rostlinného původu apod. Velkoobjemové kontejnery na bioodpad jsou přistavovány po celou dobu vegetačního období, tj. od dubna do konce listopadu. Aby se zvýšila dostupnost této služby pro občany, jsou kontejnery k dispozici na předem ohlášených místech o víkendech, a to dopoledne od 9.00 do 12.00 hodin nebo odpoledne od 13.00 do 16.00 hodin. Po celou dobu přistavení je u nich přítomna obsluha, která je občanům případně nápomocna s odložením bioodpadu.
Harmonogram přistavení VOK na bioodpad naleznete na webových stránkách městských částí a dále na nástěnkách, nebo v místních časopisech.
Každý občan s trvalým pobytem může navíc zdarma odkládat svůj bioodpad ve sběrných dvorech hl. m. Prahy, které jsou v Praze k dispozici. Odtamtud je bioodpad převážen k dalšímu zpracování kompostováním.

Dále je v Praze 10 v Malešicích zřízeno hl. m. Prahou . Provoz je zahájen vždy začátkem března a trvá nepřetržitě do poloviny prosince. Zde, stejně jako na sběrných dvorech, mohou občané s trvalým pobytem v hl. m . Praze zdarma odkládat bioodpad. Limitní množství je 250 kg bioodpadu na 1 občana na měsíc.  Navíc v návaznosti na množství odloženého bioodpadu v předešlém roce mohou občané získat kompost.

Objemný odpad

Velkoobjemové kontejnery na objemný odpad (VOK) jsou určeny výhradně pro objemný odpad od občanů Prahy (fyzické osoby), nikoliv pro odpad z živností. Do VOK patří např. starý nábytek, koberce a linolea, lyže, snowboardy, kola, velká zrcadla, umyvadla, WC mísy apod. Zásadně se nesmí do VOK odkládat lednice, televizory a monitory, zářivky a výbojky, autobaterie, jiné nebezpečné odpady a ostatní vytříditelné složky komunálního odpadu (papír, plasty, sklo, nápojové kartony apod.).
O umístění a datu přistavení těchto kontejnerů se občané mohou informovat na úřadu příslušné městské části.

Harmonogramy svozu jsou ve většině případů zveřejňovány na internetových stránkách dané městské části, případně v místních časopisech a na nástěnkách.
V současné době mohou občané hl.m.Prahy odkládat objemný odpad bezplatně také na sběrných dvorech hl.m.Prahy.


Sběr nebezpečných odpadů

Komplexní systém sběru nebezpečného odpadu (NO) probíhá v několika úrovních:

  • mobilní sběr -  v období od února do listopadu 2016
  • stabilní sběr  - 27 shromažďovacích míst NO (včetně dvaceti sběrných dvorů hlavního města Prahy) - přehledná mapka
  • lékárny - nepoužité či prošlé léky je možné odevzdat ve všech lékárnách na území města


Zpětný odběr vybraných výrobků

Hlavní město Praha ve spolupráci s kolektivními systémy (Asekol, s.r.o., Elektrowin, a.s., Ekolamp, s.r.o. a Ecobat, s.r.o.) zajišťuje zpětný odběr vyřazených elektrozařízení a výrobků (např. lednice, televize, počítače, výbojky, zářivky, baterie).

Kolektivní systém ASEKOL s.r.o. se specializuje na oblast zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu, ale pouze pro skupinu zařízení informačních technologií a telekomunikačních zařízení, spotřebitelská zařízení, hračky, vybavení pro volný čas a sporty, lékařské přístroje (mimo implantované a infikované výrobky).
Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s. je zaměřen na zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu (velké a malé domácí spotřebiče, nářadí, nástroje).
Kolektivní systém EKOLAMP s.r.o. je zaměřen na zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu, konkrétně osvětlovací zařízení:
- zářivky (nízkotlaké výbojové světelné zdroje) - lineární, kruhové, úsporné se závitem nebo nástrčné
- výbojky (vysokotlaké výbojové světelné zdroje) - vysokotlaké i nízkotlaké, sodíkové, halogenidové, směsné.
Kolektivní systém ECOBAT, s.r.o. je zaměřen na zajištění plnění povinností zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů (do hmotnosti 750 g), jejich využití a následné zpracování.


Sběrné dvory

Jedním z výstupů Projektu hospodaření s odpady v hlavním městě Praze byl „Tříděný sběr odpadů prostřednictvím sběrných dvorů“. Projektem bylo stanoveno, že na území města by mělo být zřízeno a provozováno cca 20 sběrných dvorů (dále “SD”), kde by občané mohli zdarma odkládat pod dozorem obsluhy vybrané druhy odpadů (objemný odpad, odpad ze zeleně - bioodpad, dřevo, stavební odpad do 1m3 měsíčně , kovový odpad, papír, sklo, plasty, nápojové kartony, nebezpečné odpady a vyřazená elektrozařízení v rámci zpětného odběru výrobků).
V současné době je na území Prahy v provozu 20 stabilních sběrných dvorů hlavního města Prahy. Jejich provoz je zajišťován přímo smluvně s provozující firmou nebo prostřednictvím městské části, které Hlavní město Praha poskytuje na provoz sběrného dvora roční jednorázovou neinvestiční dotaci (MČ Praha 12, MČ Praha 16 a MČ Praha 20).

Stabilní sběrné místo pro sběr bioodpadu

V říjnu 2004 bylo vybudováno pro zpracování rostlinného bioodpadu městem „Stabilní sběrné místo pro sběr bioodpadu“ v Dřevčické ulici na území městské části Prahy 10, kde mohou občané Prahy odevzdávat bioodpad z údržby zahrad zdarma a navíc mají možnost získat kompost.  Informace o provozu „Stabilního sběrného místa pro sběr bioodpadu“ naleznete v .

28. července 2006
28. července 2006