Pražské studánky - Dolní studánka
Aktualizovaný popis - stav jaro 2012.
[ Úvodní stránka | Abecední seznam a rejstřík | Seznam v členění podle městských částí | Mapka ]
Popis:Z betonové zídky 50 x 25 cm vystupuje 11 cm dlouhá kovová trubka, z níž vytéká voda do přírodní jímky cca 40 x 50 cm. Přístup k pramenu je po provizorně položené dřevěné desce. Okolí studánky je výrazně porostlé břečťanem. Aktualizovaný popis - stav jaro 2012. |
Odkaz do dynamické mapy Městská část Praha - Vinoř |
Zajímavosti v okolí (chráněná území, naučné stezky, cyklistické trasy aj.):
Jde o nejspodnější z pramenů při Vinořském potoce na území Prahy - výše v údolí Vinořského potoka je několik dalších studánek - Pod hrází, Gotická, Vinořská. V bezprostřední blízkosti pramene prochází červeně značená turistická značka z Vinoře do Jenštejna a naučná stezka Vinoř – Jenštejn (vybudována v roce 2010). Přístup ke studánce z trasy červené turistické značky a naučné stezky je označen šipkou.
Další informace:
MHMP, Odbor městské zeleně a odpadového hospodářství, e-mail: mzo@praha.eu, Tel.: 23600 5822
Kvalita podzemní vody ve studánce:
(stav 2009)
Podzemní voda v této studánce je pravděpodobně chemického typu vápenato – hořečnato –sírano – chlorido – uhličitanového typu s neutrálním pH a dosti vysokou mineralizací. Dosud však nebyl proveden úplný chemický rozbor podzemní vody
na hlavní kationy a anionty.
Obsahy dusičnanů a chloridů jsou vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. U dusičnanů je to cca o 10%, u chloridů je překročení přibližně o 30%.
Zároveň byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií a bakterií Escherischia coli, což může prokazovat přítomnost fekálního znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod.
Ostatní možné antropogenní kontaminanty (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím nebyly v této studánce sledovány. Nicméně ovlivnění lidskou činností je zřejmé již nyní, především ze zvýšených koncentrací chloridů, které pravděpodobně pocházejí ze zimního solení vozovek.
Vydatnost tohoto pramene je přibližně 0,1 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost postupně klesá.
Trendy: nelze vyhodnotit, zatím byl proveden pouze jeden laboratorní rozbor.