Kvalita vody

Rok 2014:

Zdrojem podzemní vody je křídový kolektor cenomanských pískovců korycanského souvrství. Mocný pokryv křídových sedimentů byl činností vodních toků erodován až na podklad proterozoických drob, prachovců a břidlic. Průlinově propustný a vododajný pískovcový kolektor byl obnažen a na jeho bázi vytékají vydatné prameny, které zvodeň odvodňují.

Podzemní voda na okraji zvodně infiltruje do zvětralého a porušeného proterozoického podkladu s postupujícím zahlubováním erozní báze, takže pramen nevyvěrá přímo z křídových hornin.

Vydatnost tohoto pramene je značná, pohybuje se v řádu vyšších jednotek l/s. V roce 2012 byla změřena vydatnost ve výši 5,5 l/s. Jde o jeden z nejvydatnějších samostatných pramenů na území hl. m. Prahy. V posledních letech se objevují četné výkyvy, např. při monitoringu v roce 2008 byla vydatnost pouze 1,4 l/s.

Chemismus podzemní vody ve studánce odpovídá křídové zvodni. Podzemní voda je slabě až středně mineralizovaná, neutrálního pH, hydrochemického typu Ca-Mg-HCO3(-SO4), vykazuje vysoké obsahy vápníku a hořčíku (tvrdost vody).

Kvalita podzemní vody jeví slabé známky antropogenního ovlivnění. Obsahy dusičnanů jsou nárazově vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Obsah dusičnanů dlouhodobě kolísá v blízkosti limitu, překročení limitu však bylo zaznamenáno i v roce 2012 a je možno uvažovat o trvalejším trendu. Typickým zdrojem tohoto znečištění jsou úniky z veřejné kanalizace.

Ze sledovaných antropogenních kontaminantů (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zde byly v roce 2001 naměřeny zvýšený obsah tetrachloretenu (PCE).

V roce 2007 už byla koncentrace nižší, než limit pro pitnou vodu a v roce 2012 byly pod mezí detekce.

V ostatních sledovaných ukazatelích k výrazným změnám nedochází. Podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele!

2. července 2014
2. července 2014