Zajímavosti

Národní památník na Žižkově (1)

Národní památník vybudovaný podle projektu arch. Jana Zázvorky byl stavěn na počest legionářů a vzniku republiky. První symbolický výkop pro položení základního kamene provedl Tomáš Garigue Masaryk 8. listopadu 1928 a stavba byla dokončena v roce 1932. Do roku 1938 pak pokračovaly práce na výzdobě interiéru. Práce na téměř dokončeném památníku přerušila německá okupace, kdy zde
bylo skladiště wehrmachtu a prostory byly značně zdevastovány. V červenci 1949 sem byly přeneseny ostatky neznámého bojovníka padlého v bojích na Dukle a uloženy do sarkofágu před památníkem. V červnu 1954 zde bylo zřízeno Mauzoleum Klementa Gottwalda, k jehož zrušení došlo v březnu 1962. Před památníkem byla v roce 1950 odhalena jedna z největších bronzových jezdeckých soch na světě - pomník Jana Žižky od Bohumila Kafky. V roce 1962 byl Národní památník na Žižkově vyhlášen Národní kulturní památkou.
Počátkem 21. století prošel rekonstrukcí, po jejíž dokončení v říjnu 2009 byl opět zpřístupněn veřejnosti.

Vojenský historický ústav (3)

VHÚ Praha je vojenským, vědeckovýzkumným, muzejním a knihovním zařízením Ministerstva obrany ČR. Jeho posláním je, ve smyslu platných legislativních norem, soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat. Nedílnou součástí VHÚ Praha jsou muzea a výstavní prostory. Jsou to Armádní muzeum Žižkov, Letecké muzeum Kbely, Vojenské technické muzeum Lešany a další externí výstavní prostory.
GPS: 50°5'14.454"N, 14°26'41.933"E; podrobnosti na: www.vhu.cz

Armádní muzeum Žižkov (3)

Armádní muzeum je umístěno v Praze na Žižkově v historických budovách Památníku národního osvobození. Expozice muzea je rozčleněna do tří velkých celků. První zachycuje období první světové války, druhá část je věnována meziválečné Československé republice a jejím ozbrojeným silám a třetí výstavní prostor zachycuje období druhé světové války a mapuje účast Čechů a Slováků ve vojenských operacích na jejích frontách, v domácím odboji i na dalších akcích, které měly za cíl obnovu samostatnosti Československa.
Čtvrtá část je věnována příležitostným výstavám. Vedle zbraní je zde vystavena řada unikátních dobových stejnokrojů, praporů, řádů, vyznamenání a rovněž osobních památek na československé presidenty a přední představitele československé armády.
GPS: 50°5'15.098"N, 14°26'42.410"E; více na: www.vhu.cz


18. března 2014
18. března 2014