Metodika Zakládání komunitních zahrad – jak zahrady kvetou v současnosti

metodika Zakládání komunitních zahrad, titulka

Co je to "komunitní zahrada"? Lze takové místo umístit na střechu budovy? Jak začít, na co nezapomenout? Jak komunikovat s úřady a naopak - jak může město podpořit jejich budování? Pomocnou rukou a průvodcem pro Vás může být nově vydaná metodika Zakládání komunitních zahrad, která je opřena o mnohaleté zkušenosti s podporou a realizacemi takových projektů.

  • 1 minuta čtení

Komunitní zahrady jsou pro městské obyvatele místem pro produkci potravin, zahradničení, sousedská setkání, ale i ideálním opatřením v rámci adaptace na změny klimatu. Pomáhají oživení městského prostoru, komunitnímu kompostování, podporují biodiverzitu, jsou místem pro relaxaci, vzdělávání, budování vztahů a seberealizaci. Nově vydaná metodika Zakládání komunitních zahrad je průvodcem s mnohaletými zkušenostmi. Jejím benefitem je pohled ze stran občanů i úřadů, jímž si troufá být ku pomoci a prospěchu. V hlavním městě od konce roku 2017 vyrostlo nejméně 18 nových zahrad s rozličnými funkcemi, v ČR se jejich počet za poslední 2 roky téměř zdvojnásobil.

V malé publikaci nabízíme zahradnické minimum (i rostlinky mají své „nároky“, např. na pH půdy), jak se vyznat v předpisech, jak na stavební řízení, smlouvu a územní plán, že poradit si lze i se střešní zahradou již víme – jak, to jsme popsali. Pozemek vlastnit nemusíte. Bezpečnost zahrady je důležitá, stejně jako její závlaha. S údržbou a provozem může pomoci zájem sousedů a – provozní řád (který zase může pomoci se zájmem „sousedů“, proto je jeho návrh mj. přílohou této publikace). Inspirujte se vybranými příklady z domova i zahraničí.

Na mapě komunitních zahrad http://www.mapko.cz/ je zaregistrováno 100 zahrad po celé ČR.

Metodika je v současnosti k dispozici v tištěné i elektronické podobě. Podrobnosti k její distribuci budou zveřejněny v aktualitách na této webové adrese.

4. března 2020
4. března 2020