Mezinárodní spolupráce

Aktualizace - doplnění souhrnných informací za rok 2006 a 2005. Zpracováno s využitím podkladů z ročenky Praha ŽP 2006, 2005 a ročenek předešlých.

zasedání eec v praze, říjen 2003

Praha deklaruje ve své Koncepci rozvoje zahraniční politiky další prohloubení mezinárodní spolupráce a začleňování města do mezinárodních struktur především v rámci Evropské unie. V současné době je již Praha členem uskupení několika organizací Evropské unie, sdružujících města za účelem společného řešení některých témat. Jsou to např. uskupení EUROCITIES (sdružení více než 100 velkých evropských měst, Praha je členem od r. 1993, www.eurocities.org), UCEU (Union of the Capitals of the European Union – Svaz hlavních měst Evropské unie), METREX (sdružení pro výměnu informací a zkušeností v oblasti prostorového plánování metropolitních regionů), OWHC (Organizace měst světového kulturního dědictví), POLIS (sdružení zaměřené na problematiku dopravy) a další. V oblasti informatiky se Praha v roce 2000 připojila do společenství měst podporujících výzvu Globální dialog měst (Global Cities Dialogue). V roce 2001 se Praha stala aktivním členem organizace TELECITIES ( www.telecities.org, partnerská organizace EUROCITIES pro oblast informatiky). S řadou zahraničních měst udržuje Praha dvoustranné vztahy.

V oblasti informatiky o životním prostředí si Praha vytváří podmínky pro mezinárodní spolupráci již řadu let. V roce 1992 byla vydána první ročenka i v anglické verzi. V následujících letech byly navazovány kontakty, byla zahájena systematická distribuce výstupů ze systému IOŽIP zahraničním partnerům města a systém byl prezentován na mezinárodní scéně. Dostalo se mu významného uznání a byl publikován mezi „vzorovými příklady“ (Good/Best Practices) při různých příležitostech (publikace ENWAP a CAPE vydané v rámci aktivit Evropské komise, DG Informatuion Society, databáze HABITAT Best Practices Hub aj.). Server ENVIS získal v červnu 2003 ocenění na 3.místě v mezinárodní soutěži webových stránek o životním prostředí (UNEP/GRID).

V roce 1999 se Praha zapojila do projektu CEROI (Cities Environment Reports On the Internet,  www.ceroi.net resp. ceroi.net, program UNEP, koordinace GRID - Arendal). Praha společně s dalšími městy zpracovala pilotní prezentaci podle stanovené metodiky. V letech 2000 – 2002 se Praha účastnila projektů EU v oblasti informatiky o životním prostředí – INTERACT (Interactive Services and Management Support for Environment Impact Assessment and Permitting Procedures) a HEAVEN (Healthier Environment through Abatement of Vehicle Emission and Noise, heaven.rec.org). Oba projekty byly řešeny jako součást 5. rámcového programu (5 th Framework Programme), dílčí program IST – Technologie informační společnosti. Projekty byly představeny podrobněji v ročenkách Praha ŽP.

V posledních několika letech se Praha se zapojila ve spolupráci s jinými městy EU i do příprav dalších projektů v tematických oblastech informatika, životní prostřed, územní plánování, doprava aj. (např. Air For Europe, CITEAIR, INTELCITY, INSPIRE, SURE, BOOCLA). O prvních dvou projektech, které se v r. 2004 úspěšně rozeběhly přinášíme uvádíme podrobnější informaci dále. 

V uplynullých letech se v Praze uskutečnnila řada mezinárodních konferencí a seminářů k tématům životního prostředí a udržitelného rozvoje, kterých se účastnili zástupci města. V červenci 2004 se v Praze uskutečnila ve spolupráci s magistrátem mezinárodní konference k tématu udržitelného rozvoje měst „ Sustainable Urban Management – From Policy to Practice“, organizovaná ve spolupráci s Evropskou komisí (DG Research). Konference se zúčastnili zástupci hl. m. Prahy, radní RNDr. Gregar zde přednesl jeden z klíčových projevů. O měsíc později se v Praze konala významná konference k hlukové problematice INTERNOISE, kde byly na specializovaném semináři představeny hlukové mapy Prahy.

Dále pokračovala spolupráce s Výborem pro životní prostředí Eurocities - Eurocities Environment Committee (EEC), který byl též v závěru roku 2004 přeměněn na Eurocities Environment Forum v souvislosti s novou celkovou koncepcí této organizace. Připomeňme, že v říjnu  2003 se konalo setkání EEC v Praze ( Zpráva o zasedání Eurocities Environment Committee v Praze). Spolupráce je v současné době zajišťována Odborem ochrany MHMP.

Současné aktivity tohoto uskupení představitelů několika desítek evropských měst se soustřeďují mj. na spolupráci a výměnu zkušeností v tvorbě koncepčních dokumentů měst v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje vč. využití  indikátorů pro tuto oblast, v realizaci koncepcí, zajištění spolupráce různých zainteresovaných stran včetně odborníků a veřejnosti aj. Specifické aktivity jsou zaměřeny na implementaci 6. Akčního programu EU pro životnní prostředí, ochranu klimatu, úloze měst v realizaci Strategie udržitelného rozvoje EU. Účast hl. m. Prahy v tomto uskupení je významná nejen z hlediska výměny zkušeností, ale i zapojení města do společných projektů. Např. na konci roku 2004  byla Praha oslovena s nabídkou na účast v přípravách projektu SURE (SUustainability Reviews for European urban regions, výzva DG Research, FP6).

V letech 2006 a 2007 se Praha zúčastnila mezinárodního projektu „ Urban Ecosystem Europe“ s účastí 25, resp. 32 (v roce 2007) velkých evropských měst. Výstupem byly publikace porovnávající životní prostředí a politiku životního prostředí prostřednictvím sady indikátorů. Praha se také podílela na přípravě publikace „Our Clean Cities“ best practice booklet, která zahrnovala 22 příkladů dobré praxe z evropských měst – členů Eurocities. Pracovníci OOP MHMP a ÚRM připravili také článek na téma snižování znečištění ovzduší pro odborný časopis Reviews in Environmental Science and Biotechnology (číslo 4/2006, článek „Air pollution abatement in Praque city“ ).

 

Projekty AIR4EU a CITEAIR

Oba projekty vznikly v letech 2003-2004 jako pokračování projektu HEAVEN. Jsou zaměřeny na problematiku kvality ovzduší ve městech. Na jejich přípravě se podílela obdobná skupina měst (Leicester, Paříž, Praha, Rotterdam, Řím příp. další). Účast hl. m. Prahy na přípravě v obou projektech byla schválena Usnesením HMP č. 1431 ze dne 30.9.2003. Oba projekty uspěly v žádosti o podporu v příslušných programech EU a bylo zahájeno jejich řešení, které za Prahu zajišťuje Útvar rozvoje hl. m. Prahy.

AIR4EU - Vyhodnocování kvality ovzduší pro Evropu: od lokální úrovně po kontinentální (Air Quality Assessment for Europe: from Local to Continental Scale). Projekt iniciovala skupina evropských universit a vědeckých pracovišť pod vedením NILU Oslo ve spolupráci s výše uvedenými městy. Projekt je řešen 6. Rámcovém programu (FP6 Research and Development: Policy - Oriented Research). Projekt AIR4EU je zaměřen na porovnávání spolehlivosti výsledků různých modelů pro kvalitu ovzduší a šíření znečištění na místní, regionální a evropské úrovni. Města, která se účastnila projektu HEAVEN, poskytnou vstupních data o území, meteorologii a zdrojích znečištění pro případové studie, na jejichž základě bude možno porovnat spolehlivost různých modelů podle místních podmínek. Bližší informace na www.air4eu.nl.

CITEAIR - Společná informace o kvalitě ovzduší v evropských městech (Common Information to European Air). Projekt je řešen v rámci programu meziregionální spolupráce INTERREG IIIC. Cílem projektu je mj. vybudování sítě pro rozšiřování zkušeností z projektu HEAVEN, vytvoření prostředí pro sdílení informací i pro vyhodnocování kvality ovzduší a hluku v městském prostředí a plánování udržitelné dopravy a zvyšování informovanosti obyvatel. Partnery měst z projektu HEAVE, tj. Leicester, Paříž, Praha, Rotterdam a Řím, jsou dále region Emiglia Romana, Mnichov,  Bratislava (partner Prahy), Brusel, Coventry a Den Haag. Řešení za Prahu zajišťuje Útvar rozvoje hl. m. Prahy ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem. Bližší informace na citeair.rec.org.

V průběhu roku 2005 byly řešeny tyto dílčí úkoly:

  • vybudování sítě pro on-line výměnu informací o kvalitě ovzduší mezi účastníky projektu; po ověřovacím provozu bude zpřístupněna i dalším zájemcům z řad evropských měst a regionů,
  • vypracování návrhu na jednotný index kvality ovzduší, společný pro účastníky projektu příp. další města a regiony EU, který umožní porovnání kvality ovzduší v reálném čase napříč EU,
  • vypracování společné operační webové stránky – COW Common Operational Website, na které se budou zobrazovat údaje o kvalitě ovzduší v jednotlivých evropských městech a regionech – porovnatelné v reálném čase,
  • příprava společných směrnic pro informování obyvatelstva o kvalitě ovzduší a příručky pro praktické vyhodnocování kvality ovzduší městském prostředí a plánování udržitelné dopravy; přenos koncepčního záměru a konkrétních řešení pro vyhodnocení dopadů dopravy v reálném čase na kvalitu ovzduší z oblasti Paříže/Ile de France do regionu Peruggia/Emilia Romagna a příprava návodu na přenos dalších aktivit na jiná města a regiony.

 

Tab. Návrh jednotného indexu kvality ovzduší v rámci projektu CITEAIR

Ukazatel Třída Hlavní znečisťující látky
[µg.m -3]
Další znečisťující látky
[µg.m -3]
NO 2 O 3 PM 10 CO SO 2
Velmi nízký  0 0 0 0 0 0
25 50 60 25 5 000 50
Nízký 25 50 60 25 5 000 50
50 100 120 50 7 500 100
Střední 50 100 120 50 7 500 100
75 200 180 75 10 000 300
Vysoký 75 200 180 75 10 000 300
100 400 240 100 20 000 500
Velmi vysoký > 100 > 400 > 240 > 100 > 20 000 > 500

NO2, O3, SO2 – nejvyšší hodinový průměr
PM10 – nejvyšší hodinová hodnota nebo průměrná denní hodnota nebo denní maximum
CO – nejvyšší hodnota 8-mi hodinového klouzavého průměru

23. července 2007
23. července 2007