Místní Agenda 21 a kvalita života - Zdravá města, obce a regiony ČR

Různorodé cíle udržitelného rozvoje můžeme v podstatě shrnout do jednoduchého požadavku - zajistit co nejlepší podmínky pro kvalitu života, a to pro současné i budoucí generace, při respektování environmentálních limitů a rovných sociálních příležitostí. Kvalitu života nespočívá pouze v materiálním zázemí a blahobytu, ale zejména v řadě základních hodnot, mezi něž lze zahrnout např. lidské zdraví, uspokojení sociálních a kulturních potřeb, prostor k životu, pohybu a trávení volného času apod. Za podmínky pro kvalitu života je do značné míry zodpovědná veřejná správa, a to státní správa i samospráva. Kvalita veřejné správy tedy kvalitu života přímo ovlivňuje.

Významnou mezinárodní aktivitou související s udržitelným rozvojem, kvalitou života a zdravím, je projekt Světové zdravotní organizace (WHO-OSN) nazvaný „Projekt Zdravé město" (WHO Healthy Cities Project). Jedná se o místní Agendy 21, které jsou doplněny o koncepční podporu zdraví. Zdravá města, obce a regiony jsou vzájemně propojeny v „národních sítích“ po celé Evropě.

Česká a moravská Zdravá města, obce a regiony zastřešuje a reprezentuje na mezinárodní úrovni asociace Národní síť Zdravých měst České republiky (NSZM). Členství v NSZM je otevřeno všem typům municipalit v ČR (městům, krajům, mikroregionům, obcím i městským částem). Smyslem asociace je systematicky podporovat kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení municipalit směrem k udržitelnému rozvoji a podpoře zdraví vč. systémově pojatého komunitního plánování v obcích, městech a regionech. Jednou ze žádaných  aktivit je vzájemná výměna příkladů dobré praxe v různých oblastech mezi municipalitami.
Hlavním návodem pro postup měst, obcí a regionů v rámci NSZM ČR se od roku 1998 stala Metodika NSZM, která získala titul Světový projekt EXPO 2000. Metodika je podpůrným nástrojem strategického řízení a rozvoje municipalit, který pomáhá městům, obcím a regionům dosahovat kvality v souladu s mezinárodními doporučeními a dokumenty (např.  Agenda 21, Good Governance, Zdraví 21, NEHAP aj.). Metodika NSZM je otevřenou platformou, respektuje specifika jednotlivých municipalit a hledá pro ně variantní řešení, vždy však s respektem k hlavnímu poslání asociace.

K 1.4. 2005 tvořilo NSZM 47 měst a obcí, 2 kraje (kraj Vysočina, kraj Zlínský) a 7 mikroregionů. NSZM má celkový dosah na 1 107 municipalit a 2,3 milionu obyvatel.

Podrobné informace: http://www.nszm.cz

1. dubna 2005
1. dubna 2005