Hlavní město Praha se umístilo na 5. místě v soutěži o nejlepší webové stránky o životním prostředí měst a obcí v České republice Zelená informacím 2014

Ocenění hl. m. Prahy v soutěži Zelená informacím 2014 - 5. místo

Smyslem soutěže je najít nejzdařilejší prezentace životního prostředí na oficiálních internetových stránkách měst a obcí. Cílem je dále motivovat města k uživatelsky přátelskému elektronickému publikování údajů o životním prostředí s využitím originálních forem a vhodných indikátorů.  V roce 2014 proběhl 4. řádný ročník a hl. m. Praha se pravidelně umisťuje na předních místech.

Pořadateli soutěže konané pod záštitou MŽP ČR a SMO ČR jsou organizace TIMUR, o.s. spolu s CI2, o.p.s. a CŽP UK v Praze. Vyhlášení probíhá tradičně v prosincovém nebo lednovém termínu (vlastní hodnocení v říjnu až listopadu). V roce 2014 proběhlo vyhlášení v areálu UK v Praze dne 5. 12. 2014.

Výsledky:

  1. místo: Ostrava
  2. místo: Přerov
  3. místo: Tábor

Další výsledky: 4. Kopřivnice, 5. Praha, 6. Jablonec nad Nisou, 7. Svitavy, 8. Louny, 9. Vimperk, 10.-11. Hustopeče a Frýdek-Místek, 12. Opava, 13. Čelákovice, 14. Zlín, 15.-16. Bakov nad Jizerou a Jirkov.

17.-33. místo (abecedně): Benešov, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Bruntál, Český Těšín, Hradec Králové, Hranice, Kladno, Lysá nad Labem, Mariánské Lázně, Mladá Boleslav, Napajedla, Příbor, Příbram, Roudnice nad Labem, Třebíč, Uherské Hradiště, Zábřeh.

„Skokan roku“: Ostrava

 Pozn.:  Od roku 2013 jsou zavedeny dva nové motivační prvky: kategorie „Skokan roku“ a kritérium „Míra zlepšení“. Skokanem roku se stává město (prezentace), které se umístí v první třicítce finalistů, u kterého došlo k nejvyššímu nárůstu bodového ohodnocení kritérií předvýběru oproti minulému roku. Míra zlepšení je nové kritérium hodnocení finalistů. Pokud se některé z nejúspěšnějších měst z minulého ročníku dále nezlepší a jiné město se v bodovém zisku výrazně posune vzhůru, může favorita ohrozit a dostat se na první pozice.

Praha se opakovaně umisťuje na předních místech, takže tyto bonusové body nezískává a předstihují ji částečně tito „skokani“. V rámci základního bodování se Praha v roce 2014 umístila na 2. místě, po započítání bonusů pak na 5. místě (porobnosti  viz příloha).

V roce 2013 se Praha umístila celkově na 4. místě, v roce 2012 na 3. místě (v obou letech byly prezentovány původní stránky ENVIS).


Soutěže se účastní automaticky všechna města a obce ČR s počtem obyvatel 5000 a více, posuzují se stránky všech těchto měst a obcí. V první fázi probíhá „předvýběr“, kde se z cca 300 prezentací vybírá na základě jasně určených kritérií 30 postupujících. Postupující prezentace jsou předány k hodnocení porotě. V předvýběru hraje roli především otázka, zda má město na svých www stránkách vyhrazen samostatný, dostupný a viditelný prostor pro informace o životním prostředí.

Kritéria hodnocení porotou:

 Při hodnocení porotou jsou brána v úvahu tato kritéria:

  • Rychlá a snadná dostupnost informací o životním prostředí
  • Rozsah a kvalita obsahu informací o životním prostředí
  • Úprava stránek o životním prostředí, estetický dojem
  • Pravidelná aktualizace
  • Dlouhodobé udržování obsahu, například formou ročenky
  • Míra zlepšení (viz poznámka)

Informace k ohodnocení stránek hl.. Prahy:

V rámci uvedených kritérií byly nejlépe hodnoceny „Dlouhodobé  udržování obsahu (formou ročenek)“– 4,8 bodu a „Obsah informací o ŽP“ – 4,6 bodu. Nejhůře pak „Uživatelská přístupnost informací o ŽP“ (= rychlé a snadné nalezení) – 3,8 bodu (Pozn.: toto vyplývá zejména z rozsahu a komplexnosti hlavního Portálu HMP, kde informace o ŽP, podobně jako řada dalších témat, nejsou dostupné na 1 kliknutí).
Kompletní hodnocení je uvedeno příloze (pdf soubor).

6. prosince 2014
6. prosince 2014