Kvalita vody

Rok 2014:

Zdrojem podzemní vody Mariánského pramene je krasovo puklinový kolektor tvořený paleozoickými horninami devonu. Jedná se nejčastěji o vápence lochkovského souvrství. Krasové prostředí je charakteristické výskytem výrazných soustředěných pramenů a vyvěraček s poměrně vysokou vydatností (až v desítkách l.s-1). Celková vydatnost Mariánského pramene se trvale pohybuje okolo 2,5 až 2,8 l/s. Samotný výtok v kamenné zídce dosahuje 0,7 – 0,8 l/s. Celkově se vývěry podzemní vody v údolí, tedy vč. potoka, pohybují v rozmezí 3 – 6 l/s.

Podzemní voda je se středně mineralizovaná, neutrálního až mírně alkalického pH, převážně hydrochemického typu Ca-Mg-HCO3-SO4, Vykazuje vysoké obsahy vápníku a hořčíku. Přirozený je vyšší obsah síranů. Voda je přesycena kalcitem, který se po odplynění CO2 sráží ve formě travertinů a vytváří typické inkrustace na úlomcích hornin a organickém materiálu v korytě potoka.

Kvalita podzemní vody jeví známky antropogenního ovlivnění. Obsahy dusičnanů a chloridů jsou dlouhodobě vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Znečištění vykazuje dlouhodobě setrvalý stav.

Nejčastějším zdrojem je zimní solení komunikací. Dalším zdrojem znečištění jsou jak komunální, tak především průmyslové odpadní vody, úniky netěsnící kanalizace, zemědělská činnost, průsaky septiků apod. Vyšší je také celková tvrdost a hodnota elektrické konduktivity. Podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele!

V roce 1994 byly naměřeny zvýšené obsahy chlorovaných uhlovodíků. V roce 2007 i 2012 se již v podzemní vodě neobjevují.

2. července 2014
2. července 2014