Kvalita vody - archiv

Stav 2012:

Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – hořečnato – uhličitano – síranového typu s neutrálním pH a vysokou mineralizací.

Obsahy dusičnanů a chloridů jsou dlouhodobě vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Tomu odpovídá nadlimitní hodnota vodivosti a s tím související vysoká mineralizace. Chloridy pravděpodobně pocházejí ze zimního solení komunikací, dusičnany jsou typickým kontaminantem urbanizované krajiny a měst. Ostatní analyzované chemické složky vody této vyhlášce vyhovují a nejsou patrné žádné trvalé změny. Upozorňujeme ovšem na skutečnost, že podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele!

Z ostatních sledovaných antropogenních kontaminantů (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zde byly v roce 1994 naměřeny zvýšené obsahy trichlorethenu (TCE), terachlorethenu (PCE) a trichlormethanu, které pocházející nejčastěji z odmašťovacích přípravků, přísad do barev a laků apod.
V roce 2007 i 2012 již všechny stanovované antropogenní kontaminanty vyhověly vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě, resp. Metodickému pokynu MŽP ČR platnému od 31. 7. 1996. Chlorované uhlovodíky se již v podzemní vodě neobjevují.

Vydatnost tohoto pramene v minulosti výrazně kolísala, a to se v rozmezí 0,5 až 2,8 l/s. V posledních letech však trvale dosahuje či překračuje 2,5 l/s. Na přívodním potrubí je instalován Thomsonův přeliv pro měření průtoku.

Trendy: dlouhodobě setrvalý stav včetně zvýšených obsahů chloridů, dusičnanů a celkové vysoké mineralizace.

Archiv - stav 2009:

Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato – hořečnato – uhličitano – síranového typu se slabě alkalickým pH a dosti vysokou mineralizací.
Z hlediska analyzovaných chemických složek voda dlouhodobě vyhovuje vyhlášce č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. Upozorňujeme ovšem na skutečnost, že podzemní voda nebyla analyzována na všechny limitované ukazatele!
Bohužel byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií, které mohou indikovat průsak povrchové vody do této studánky.
Z ostatních sledovaných antropogenních kontaminantů (těžké a toxické kovy, ropné látky a chlorované uhlovodíky) zde byly v roce 1994 naměřeny zvýšené obsahy trichlorethenu, terachlorethenu a trichlormethanu, které pocházející z odmašťovacích přípravků.
Vydatnost tohoto pramene kolísá okolo 1 l/s. Vzhledem ke sníženým ovzdušným srážkám v posledních letech však tato vydatnost výrazně klesá. K tomuto jevu přispívá i zvětšující se plocha se zpevněným povrchem a odvádění srážkových vod do kanalizace.
Trendy: počty koliformních bakterií klesají, takže lze konstatovat, že pomalu dochází k ustávání přítoku
znečištěné vody do studánky.

14. července 2014
14. července 2014