Kvalita vody - archiv

20XX:

Podzemní voda v této studánce je chemického typu vápenato –uhličitano – síranovového typu s neutrálním pH a poměrně vysokou mineralizací.

Obsahy síranů a dusičnanů jsou vyšší, než připouští vyhláška č. 252/2004 Sb. o pitné vodě. U dusičnanů je to více než 3x, u síranů pouze o několik %.
Zároveň byly v podzemní vodě z této studánky naměřeny zvýšené počty koliformních bakterií, enterokoků a bakterií Escherischia coli, což prokazuje fekální znečištění, které v okolí tohoto pramene prosakuje do horninového prostředí a podzemních vod.
Limity pro znečišťující látky dané Metodickým pokynem MŽP ČR platným od 31.7.1996 v ostatních sledovaných ukazatelích (těžké a toxické kovy a antropogenní kontaminanty – ropné látky a chlorované uhlovodíky) zatím podzemní voda z této studánky splňuje.
Nízké hodnoty byly naměřeny také v parametru chemická spotřeba kyslíku, který indikuje organické znečištění přírodního i antropogenního původu.

Vydatnost tohoto pramene je do 0,2 l/s. Podobně jako u dalších studánek na území hlavního města Prahy zde v posledních letech výrazně klesá vydatnost tohoto pramene, což je způsobeno nejen sníženými ovzdušnými srážkami, ale čím dál tím větší plochou se zpevněným povrchem a odvádění srážkových vod do kanalizace.

Trendy: obsahy dusičnanů a síranů klesají, ale počty fekálních bakterií stoupají, takže lze konstatovat, že dochází k přítoku fekálně znečištěné vody do studánky!

2. července 2014
2. července 2014