Letecký hluk

informace z ročenky Praha ŽP 2004

(informace z ročenky Praha ŽP 2004)

Rok 2004 věnovala Česká správa letišť, s. p. (ČSL) přípravě k zavedení dalšího opatření k minimalizaci hluku z leteckého provozu v okolí mezinárodního letiště Praha - Ruzyně.

Od 1. ledna 2005 budou měřeny a kontrolovány hladiny hluku z leteckého provozu na všech monitorovacích stanicích v okolí letiště Praha - Ruzyně (11 monitorovacích stanic) za účelem zavedení platby zvláštního hlukového poplatku za překročení jejich nejvyšších přípustných hodnot.

Cílem tohoto opatření, které je dalším opatřením realizovaného „Projektu komplexního řešení hluku z leteckého provozu na letišti Praha - Ruzyně“, je zvýšení kázně velitelů letadel při přistání a vzletech, kdy jsou hlukové emise, zatěžující okolí, nejvyšší.

Způsob měření a kontroly vychází ze zkušeností s dlouhodobým monitorováním hluku z leteckého provozu na letišti Praha - Ruzyně, ze zkušeností zahraničních letišť, z požadavků obcí dotčených provozem letiště Praha - Ruzyně a v neposlední řadě ze závěrů několika jednání k této problematice na Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy ČR.

Postup, zpracovaný ČSL jako provozovatelem letiště Praha - Ruzyně, který má odpovědnost vůči okolí za řešení problematiky hluku z leteckého provozu, je v souladu s novou normou EU ISO/CD 20906, připravenou k vydání. Vzhledem k tomu, že se toto nové opatření dotkne ekonomiky leteckých dopravců a muselo být s jejich mezinárodním sdružením (IATA) projednáno, požádala ČSL před jeho zveřejněním o posouzení Národní referenční laboratoř pro měření a posuzování hluku v komunálním prostředí, prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví ČR.

Základním předpokladem pro zavedení zvláštního hlukového poplatku za překročení nejvyšších přípustných hladin hluku z leteckého provozu je přesná identifikace zdroje (letadla). K tomu slouží monitorovací systém, který je propojen s několika databázemi.

Systém pro monitorování leteckého hluku se skládá z následujících částí:

  • centrální stanice (CS)
  • vnější stanice (NMT)
  • cesty pro přenos dat.

 

Obr. - Cesty přenosu dat, letiště Praha - Ruzyně, 2003

cesty přenosu dat, letiště praha - ruzyně, 2003

Zdroj: ČSL

Činnost systému spočívá v nepřetržitém snímání hladin hluku na jednotlivých monitorovacích místech (NMT). Vnější stanice se skládá z mikrofonu (obvykle umístěn na střeše budovy), který je spojen s analyzátorem umístěným ve skříňce poblíž. Analyzátor zpracuje hladiny akustického tlaku a uloží je do paměti, odtud jsou tyto hladiny buď periodicky nebo na základě pokynu operátora předány do centrální stanice (CS) k dalšímu zpracování. Ve zmíněné skříňce vnější stanice je kromě analyzátoru umístěn ještě zdroj el. energie (záloha pro případ výpadku napájení), dále modem umožňující radiový přenos dat mezi NMT a CS a radiostanice pro přenos dat.

V CS jsou data získaná z jednotlivých NMT zpracovávána a ukládána pro další využití. Toto zpracování má na starosti hlavní počítač, který má možnost připojení jakékoli NMT nebo všech NMT najednou v reálném čase prostřednictvím modemu a radiostanice CS. Kromě toho je tento hlavní počítač propojen s dalším počítačem, který shromažďuje radarová data (volací znak, kód odpovídače, souřadnice, výšku a rychlost letadla) a dále letová data (kód odpovídače, typ letadla, číslo linky, název letecké společnosti, výchozí a konečné letiště atd.). Propojení těchto dvou počítačů je nezbytné pro identifikaci zdroje hluku v případě, že se na určité NMT jednalo o letecký hluk. Přiřazování hlukových hladin určitému letadlu provádí hlavní počítač v CS automaticky nebo na příkaz operátora.

Poslední částí systému pro monitorování jsou cesty pro přenos dat. V současně provozovaném systému na letišti Praha - Ruzyně je používán radiový přenos dat mezi CS a VS. Do cest pro přenos dat je nutné zahrnout i přenos dat na disketách, což je způsob užívaný pouze v případě, že automatický přenos dat není z nějakého důvodu možný. Tímto způsobem mohou být vkládána jakákoli data (radarová, letová, hluková ...).

Pro účel kontroly překročení nejvyšších přípustných hladin hluku z leteckého provozu jednotlivých NMT budou využity všechny NMT s výjimkou NMT 12, umístěné uvnitř areálu letiště Praha - Ruzyně.

Postup provedení identifikace letadel, resp. přiřazování letadel zjištěným akustickým tlakům na jednotlivých NMT, je velice důležitým krokem v rámci monitorováni leteckého hluku. Identifikace musí být jednoznačná. V případě, že na některé NMT je zjištěn hluk, který překročí nastavenou prahovou hodnotu, je v CS tomuto hluku přiřazeno letadlo jestliže:

  • zjištěný hluk má charakter leteckého hluku
  • v dané lokalitě NMT bylo v daném čase příslušné letadlo v takové vzdálenosti, aby naměřený hluk byl věrohodný.

V případech, kdy nejsou splněny tyto podmínky, systém sice registruje tento hluk i skutečnosti, že hluk nastal ve stejné době, kdy prolétávalo letadlo, ale neidentifikuje letadlo jako původce tohoto hluku.

Postup vychází z předpokladu, že nejvyšší přípustná hodnota hluku z leteckého provozu na jednotlivých NMT je pro daný účel stanovena jako maximální hladina akustického tlaku LAmax v dB. Pro tento deskriptor má Světová zdravotnická organizace (WHO) zpracovanou kategorizaci ve vztahu k poškození zdraví. S používáním maximální hladiny akustického tlaku LAmax jsou dlouhodobé zkušenosti z minulosti, kdy byl tento deskriptor včetně jeho limitů obsažen ve vyhlášce č. 13/1977 Sb., platné až do roku 2000. Pro obytné zóny byl limit 85 dB(A) pro denní dobu a 75 dB(A) pro noční dobu.

Kontrolováno bude překročení dvou nejvyšších přípustných hodnot u každé NMT, jedné pro denní dobu a jedné pro noční dobu. Tyto hodnoty byly stanoveny zvlášť pro vnitřní NMT a zvlášť pro vnější NMT (ve vztahu k hranici vyhlášeného ochranného hlukového pásma, která je 65 dB LAeq v denní době, resp. 55 dB LAeq v noční době).

Vliv atmosférických podmínek (zejména rychlosti větru) bude eliminován tím, že budou použita pouze ta měření, při kterých byl odstup pozadí od naměřené hodnoty minimálně 10 dB.

Nejvyšší přípustné hodnoty hladiny akustického tlaku A pro NMT vně ochranného hlukového pásma letiště Praha - Ruzyně (Červený Újezd, Unhošť, Suchdol, Butovice, FN Motol) jsou pro denní a noční dobu stanoveny takto:

LAmax den = 85 dB Denní doba: 06.00–22.00 hod.
LAmax noc = 75 dB Noční doba: 22.00–06.00 hod.

Hodnoty jsou stanoveny včetně připočítané rozšířené nejistoty měření UAB, která se pohybuje pro měření hlukových imisí, při odstupu pozadí hluku min. 10 dB, při použití měřících přístrojů třídy 1, do 2 dB. Prakticky to znamená, že hlukový limit na jednotlivých NMT vně OHP bez připočítané nejistoty měření činí 83, resp. 73 dB.

Pro NMT ležící uvnitř ochranného hlukového pásma (Jeneč, Hostouň, Horoměřice, Dobrovíz, Kněževes, Řepy) byla stanovena denní a noční nejvyšší přípustná hodnota maximální hladiny stejným způsobem včetně odhadnuté hodnoty rozšířené nejistoty měření UAB do 2 dB. Limit pro tyto NMT činí:

LAmax den = 87 dB
LAmax noc = 77 dB.

Z hlediska hodnocení hluku z leteckého provozu jsou to právě maximální hladiny hluku, které jsou okolím vnímány nejvýznamněji a které se zavádějí tímto stanoveným postupem ke kontrole dosažených hladin akustického tlaku A v určených místech.

Provozovatel letiště očekává zvýšenou kázeň velitelů letadel při dodržování publikovaných protihlukových postupů, a tím nezvyšování hlukové zátěže obyvatel okolních obcí. Stanovený postup byl se zástupci obcí předem projednán a vzbudil velmi kladnou odezvu.

Zvláštní hlukový poplatek za překročení nejvyšších přípustných hodnot LAmax bude uplatněn u letecké společnosti při každém zjištěném případu.

Výnosy budou použity stejně jako výnosy z již vybíraných hlukových poplatků na protihluková opatření podle zákona č. 258/2000 Sb.

9. května 2005
9. května 2005