Povrchová voda

informace z ročenky Praha ŽP 2004

(informace z ročenky Praha ŽP 2004)

Hodnocení jakosti vody se každoročně provádí podle normy ČSN 75 7221 Klasifikace jakosti povrchových vod. Norma byla zpřesněna na základě užívání v praxi a zároveň harmonizována s klasifikací povrchových vod, používanou v členských státech EU. Předmětem normy je jednotné určení třídy jakosti tekoucích povrchových vod – klasifikace, která slouží k porovnání jakosti na různých místech a v různém čase. Povrchové vody se zařazují podle kvality do 5 tříd. Jakost vody se klasifikuje na základě výsledků kontroly z delšího uceleného období. Nejkratší hodnocené období je jeden rok. Při četnosti sledování 12 odběrů za rok se doporučuje výsledky kontroly jakosti vod klasifikovat pro dvouletí, aby pro výpočet charakteristické hodnoty bylo k dispozici alespoň 24 hodnot (1999–2000). Je-li k dispozici méně než 11 hodnot – výsledků kontroly jakosti vod – nelze klasifikovat podle již výše zmíněné normy. Jakost vody se klasifikuje zvlášť pro každý jednotlivý ukazatel. Hodnocené ukazatele jsou členěny do pěti skupin. Ve skupině rozhoduje ukazatel s nejnepříznivější hodnotou klasifikace. O celkové klasifikaci jakosti vody v toku rozhoduje pak nejhorší klasifikace ze skupin.

Tab. - Definice tříd jakosti povrchových vod podle ČSN 75 7221

Třída
Class number
Klasifikace Classification

I.

Neznečištěná voda

Unpolluted water

II.

Mírně znečištěná voda

Slightly polluted water

III.

Znečištěná voda

Polluted water

IV.

Silně znečištěná voda

Heavily polluted water

V.

Velmi silně znečištěná voda

Very heavily polluted water

 

Tab. - Skupiny ukazatelů jakosti povrchových vod podle ČSN 75 7221

Skupina
Group
Ukazatele Indicators

A

Obecné, fyzikální a chemické ukazatele

General physical and chemical indicators

B

Specifické organické látky

Specific organic substances

C

Kovy a metaloidy

Metals and metalloids

D

Mikrobiologické a biologické ukazatele

Microbiological and biological indicators

E

Radiologické ukazatele

Radiological indicators

 

Hodnocení jakosti

V Českém hydrometeorologickém ústavu probíhá systematické sledování jakosti vod již od roku 1963 ve státní síti profilů na vodohospodářsky významných tocích. Na území České republiky bylo využito v roce 2001 257 optimalizovaných profilů, ve kterých byly 12x ročně odebrány vzorky pro analýzy základních fyzikálně-chemických parametrů, těžkých kovů, specifických organických sloučenin, biologických a mikrobiologických ukazatelů.

 

Vltava, Berounka

V Praze a nejbližším okolí byly v roce 2003 ve státní síti sledování jakosti vod měřeny čtyři profily, stejně jako v letech předchozích. Tři z nich leží na Vltavě – Vrané, Podolí a Libčice, jeden na Berounce – Lahovice. Na těchto profilech bylo měřeno celkem 140 ukazatelů. Nejvíce na profilu Vltava – Libčice, 136, nejméně na profilu Berounka – Lahovice, 97. Ukazatele byly nejčastěji sledovány s četností 6–12 odběrů ročně, u některých byla četnost nižší. Jakost vody mohly ovlivnit nižší průtoky, které byly na těchto řekách v loňském roce.

Při hodnocení podle normy ČSN 75 7221 nejhůře dopadlo zařazení u chlorofylu, Vrané a Podolí IV. třída, Libčice a Lahovice V. třída. Nejlépe byly hodnoceny látky ze skupiny „specifické organické látky“ a „kovy a metaloidy“, které se nacházely, až na ojedinělé výjimky, v I. a II. třídě.

Vltava – Vrané měla mimo chlorofylu IV. třídou hodnoceny i AOX a NEL, ve III. třídě byly zařazeny NL 105 °C, CHSKMn a veškeré železo a fosfor.

Vltava – Podolí neměla v V. třídě zařazen žádný ukazatel, ve IV. třídě pouze již jmenovaný chlorofyl. III. třídou byly hodnoceny AOX, NEL, NL 105 °C, suma PAU, TOC, koliformní bakterie, BSK5, CHSKCr a veškeré kyanidy, fosfor a železo.

Vltava – Libčice měla kromě chlorofylu V. třídou hodnocenu i směs PCB. Ve IV. třídě byly zařazeny AOX a koliformní bakterie, ve III. třídě byly CHSKCr, CHSKMn, BSK5, fekální koliformní bakterie, NEL, veškeré železo a veškerý fosfor. Z organických látek byl ve III. třídě zařazen 1,2-dichlorethan.

Berounka – Lahovice byly do vyšších tříd zařazeny obdobné látky jako u profilů na Vltavě. Kromě chlorofylu v V. třídě, byly ve IV. třídě NL 105 °C, BSK5, TOC a veškeré železo. III. třídou byly ohodnoceny AOX, CHSKCr, CHSKMn, veškerý fosfor, koliformní bakterie a olovo.

Podle NV č. 61/2003 Sb. bylo na uvedených profilech měřeno 50–65 látek z vyjmenovaných v tomto nařízení. Při hodnocení profilů podle tohoto nařízení na profilu Vltava – Vrané splnilo limit pro C95 87 % z celkového počtu 61 látek zde měřených, na profilu Vltava – Podolí to bylo 81 % z 54 látek, na profilu Vltava – Libčice 78 % z 65 a na profilu Berounka – Lahovice 69 % z 51 ukazatelů. Na žádném profilu nevyhověl požadovanému limitu C95 např. veškerý fosfor, NEL 105 °C, na 3 profilech byl překročen limit pro AOX a celkový chlor.

Průběh ročních hodnot C95 některých látek ku limitu podle NV č. 61/2003 Sb. na vybraných profilech za uplynulých deset let je uveden v obrázcích.

 

Obr. - Sledované profily na povrchových tocích – třídy jakosti ve skupinách ukazatelů

sledované profily na povrchových tocích – třídy jakosti ve skupinách ukazatelů

Zdroj: ČHMÚ, Lesy hl. m. Prahy, MHMP

Obr. - Průběh ročních hodnot C95 některých látek ku limitu podle NV č. 61/2003 Sb., 1994–2003

průběh ročních hodnot c95 některých látek ku limitu podle nv č. 61/2003 sb., 1994–2003

Zdroj: PVK, a. s.  

Obr. - Průměrné roční průtoky na vybraných profilech, 1980–2003

průměrné roční průtoky na vybraných profilech, 1980–2003

Zdroj: ČHMÚ, MHMP

 

Tabulky:

13. května 2005
13. května 2005