Povrchová voda

Informace z ročenky Praha ŽP 2007

(Informace z ročenky Praha ŽP 2007)

Hodnocení jakosti vody se každoročně provádí podle normy ČSN 75 7221 Klasifikace jakosti povrchových vod. Norma byla zpřesněna na základě užívání v praxi a zároveň se přiblížila klasifikaci povrchových vod, používané v členských státech EU. Předmětem normy je jednotné určení třídy jakosti tekoucích povrchových vod – klasifikace, která slouží k porovnání jakosti na různých místech a v různém čase. Povrchové vody se zařazují podle kvality do 5 tříd. Jakost vody se klasifikuje na základě výsledků kontroly z delšího uceleného období. Nejkratší hodnocené období je jeden rok. Při četnosti sledování 12 odběrů za rok se doporučuje výsledky kontroly jakosti vod klasifikovat pro dvouletí, aby pro výpočet charakteristické hodnoty bylo k dispozici alespoň 24 hodnot (1999–2000). Je-li k dispozici méně než 11 hodnot – výsledků kontroly jakosti vod – nelze klasifikovat podle již výše zmíněné normy. Jakost vody se klasifikuje zvlášť pro každý jednotlivý ukazatel. Hodnocené ukazatele jsou členěny do pěti skupin. Ve skupině rozhoduje ukazatel s nejnepříznivější hodnotou klasifikace. O celkové klasifikaci jakosti vody v toku rozhoduje pak nejhorší klasifikace ze skupin.

 

Tab. Definice tříd jakosti povrchových vod podle ČSN 75 7221

Číslo třídy Klasifikace

I.

Neznečištěná voda

II.

Mírně znečištěná voda

III.

Znečištěná voda

IV.

Silně znečištěná voda

V.

Velmi silně znečištěná voda

 

Tab. Skupiny ukazatelů jakosti povrchových vod podle ČSN 75 7221

Skupina Ukazatele

A

Obecné fyzikální a chemické ukazatele

B

Specifické organické látky

C

Kovy a metaloidy

D

Mikrobiologické a biologické ukazatele

E

Radiologické ukazatele

 

Hodnocení profilů státní sítě na území hl. m. Prahy a v jeho nejbližším okolí

Do státní sítě monitorování jakosti vod v tocích byly na území hl. m. Prahy a jeho nejbližšího okolí zařazeny v roce 2006 čtyři profily. Tři z nich, Vrané, Podolí a Libčice leží na Vltavě, jeden, Lahovice, na Berounce.

Na všech profilech bylo měřeno 38 látek uvedených v ČSN 75 7221.

Profil Vltava – Vrané, ve skupině „obecných, fyzikálních a chemických ukazatelů“ byl nejlépe hodnocen. III. třídou byl klasifikován pouze veškerý fosfor a AOX, ostatní ukazatele byly zařazeny převážně v I. třídě.

V profilu Vltava – Podolí byly ve III. třídě hodnoceny čtyři ukazatele z této skupiny, AOX, BSK5, CHSKMn a TOC, zbývající ukazatele měly hodnoty odpovídající převážně I. třídě.

Vltava – Libčice byly ve III. třídě stejné ukazatele jako v Podolí, přibyla ještě III. třída u veškerého fosforu a NL 105 °C.

V profilu Berounka – Lahovice dosáhly AOX a BSK5 IV. třídy, hodnoty pro III. třídu naplnily veškerý fosfor, CHSKMn a TOC.

Ve skupině ukazatelů „specifické organické látky“ splnily všechny ukazatele na všech profilech limity požadované pro I. třídu, kromě sumy PAU, která na všech profilech byla ve II. třídě.

Ve skupině „kovy a metaloidy“ dosáhly pouze veškeré železo a rtuť v profilu Vltava – Libčice III. třídy, ostatní ukazatele na všech profilech se pohybovaly v I. a II. třídě.

Nejhůře hodnoceným ukazatelem byl chlorofyl ze skupiny „mikrobiologických a biologických ukazatelů“. V profilech Vltava – Vrané a Vltava – Podolí byl ve IV. třídě, na profilech Vltava – Libčice a Berounka – Lahovice v V. třídě. Byl to jediný ukazatel ze všech sledovaných, který byl hodnocen V. třídou. Termotolerantní koliformní bakterie byly na třech profilech pod limitem I. třídy, na profilu Vltava – Libčice dosáhly III. třídy.

Saprobní index nebyl v době uzávěrky ještě k dispozici, protože byla předělávána metodika jeho stanovení.

Hodnotit můžeme povrchovou vodu i z hlediska porovnání s limity ukazatelů (124) vyjmenovanými v nařízení vlády č. 61/2003 Sb. Příloha č. 3 tohoto nařízení obsahuje tabulku s „Imisními standardy ukazatelů přípustného znečištění povrchových vod“ a s těmi je porovnávána naměřená roční hodnota C95 pro jednotlivé ukazatele. Ukazatel pak v ročním hodnocení překročil nebo nepřekročil imisní standard.

Z látek, které jsou vyjmenované v nařízení vlády č. 61/2003 Sb. jich bylo sledováno na profilu Vltava – Libčice 65, na ostatních profilech 81. Na žádném profilu nevyhověl limitům veškerý fosfor a pH. NL 105 °C byly překročeny v Podolí, Libčicích a v Lahovicích, dusitanový dusík na všech profilech na Vltavě. V Libčicích a v Lahovicích překročily limit i BSK5 a AOX. V Libčicích přesáhl limit i amoniakální dusík, ale ne významě, stejně jako TOC na Berounce v Lahovicích.

Příznivé je, že široké spektrum organických látek a kovů, které jsou v tomto nařízení zahrnuty do skupiny „Nebezpečné a zvláště nebezpečné látky“ a byly na profilech sledovány nikde nepřekročily limit s jedinou výjimkou, tou byla rtuť v profilu Vltava – Libčice.

 

Obr. Průběh ročních hodnot C95 některých látek ku limitu podle NV č. 61/2003 Sb., 1996–2006

Obr. Průběh ročních hodnot C95 některých látek ku limitu podle NV č. 61/2003 Sb., 1996–2006

Zdroj: PVK, a. s.

 

Obr. Sledované profily na povrchových tocích – třídy jakosti ve skupinách ukazatelů

Obr. Sledované profily na povrchových tocích – třídy jakosti ve skupinách ukazatelů

Zdroj: ČHMÚ, Lesy hl. m. Prahy, MHMP

 

Obr. Průměrné roční průtoky na vybraných profilech, 1980–2006

Obr. Průměrné roční průtoky na vybraných profilech, 1980–2006

Zdroj: ČHMÚ, MHMP

 

Tabulky:

9. března 2009
9. března 2009