Vodní zdroje

umožňují v našich podmínkách získávat energii především prostřednictvím malých vodních elektráren

Česká republika je svoji geografickou polohou (leží na rozvodí tří moří, řeky zde pramení) přímo určena k využití vodní energie v malých vodních elektrárnách (MVE). Tímto pojmem jsou označovány všechny vodní elektrárny s instalovaným výkonem do 10MW.
Energie získávaná z vodních toků není v bilanci naší energetiky rozhodující, ani příliš výrazná, zůstává však jejím velmi cenným obnovitelným zdrojem. Veškeré vodní elektrárny se na celkovém instalovaném výkonu v celé republice podílejí zhruba 17 % a na výrobě necelými 4 %. Technicky využitelný potenciál vodních toků v ČR činí  cca 3380 GWh/rok. Z toho potenciál využitelný v MVE činí cca 500 GWh/rok tj. cca 30%. V České republice by tedy měl být stále ještě dostatek lokalit k obnově, nebo výstavbě MVE.
Z hlediska rozložení zdrojů vodní energie na našem území mohou mít právě MVE nezastupitelnou roli proto, že mohou být rozptýleny po celém území a svým lokálním významem minimálně zatěžují přenosovou soustavu, tím snižují ztráty při přenosu energie. MVE se vyznačují podstatně delší životností než je doba návratnosti investice. Možno prohlásit, že výroba z MVE patří k nejlevněji a nejšetrněji získávané elektrické energii, která je nejen ekologicky čistá, ale v mnoha směrech může i kladně ovlivnit režim vodního toku.
16. května 2005
16. května 2005