Místa zájmu na trase

Místo zájmu Ilustrační foto Popis GPS
Lesopark Kamýk    Lesopark je tvořen smíšeným lesem, který byl původně součástí rozsáhlých lesů na jihu Prahy. V současnosti se jedná o přírodní oázu uprostřed sídlišť.  
NS Neleníme v zeleni    Neobvyklá naučná stezka prochází celým lesem. Na jejích zastávkách se však nic nenaučíte, tentokrát se totiž vyučuje tělocvik. Na jednotlivých zastávkách jsou umístěny nejrůznější tělocvičné prvky a návody, jak si na nich protáhnout tělo.  
PP V Hrobech    Přírodní památka vyhlášená v roce 1988 a chrání bývalou pastvinu, kde nyní naleznete řadu zajímavých rostlin a zástupců hmyzu.  
Dominikánský dvůr    V Branické ulici 44 je dochovaná stavba z období 1610 až 1750. Právě zde se v Braníku původně vařilo pivo. Původně měla stavba čtyři křídla, dodnes se dochovala tři a zvonice z roku 1761. Od roku 1964 je objekt památkově chráněn.  
Karlovo náměstí    Největší náměstí v Evropě, má rozlohu 3,85 hektarů. Svoji podobu získalo náměstí – park v letech 1884 až 1885 díky projektu Františka Thomayera, ovšem samotný základ Karlova náměstí sahá až ke Karlu IV, po jehož jménu je pojmenováno. Do rok u1848 se jmenovalo Dobytčí trh.V současnosti je zde nejvýznamnější tramvajový uzel v metropoli.  
Františkánský klášter    Řád františkánů (observantů) přišel poprvé do Prahy roku 1460, ale usídlili se jinde, na Poříčí, odkud byli vyhnáni. v roce 1483. Vrací se až v roce 1604 a od císaře Rudolfa II. dostávají zpustlý klášter u nedostavěného chrámu Panny Marie Sněžné. V únoru 1611 byl klášter přepaden a 14 řeholníků povražděno, ovšem již v říjnu přichází noví františkáni, kteří zde působí až do roku 1950, do nástupu komunistického režimu. Od roku 1990 je činnost kláštera postupně obnovována.  
Františkánská zahrada    Zahrada vznikla v roce 1348 při klášteře karmelitánů u kostela Panny Marie Sněžné a původně zasahovala až k dnešní Spálené ulici. Postupně ustupovala výstavbě Nového Města až k současné rozloze pouhých 0,6 hektarů. Od roku 1604 patří řádu františkánů. Dlouhou dobu sloužila zahrada pro pěstování ovoce, květin a bylin. K zpřístupnění veřejnosti došlo v 50. letech minulého století, v letech 1985 až 1987 prodělala zahrada rekonstrukci.  
Piaristická kolej    Piaristický řád (Řád zbožných škol) je celosvětově rozšířený katolický řeholní řád, zaměřený především na zřizování a správu škol, výuku a výchovu dětí a misijní činnost. V tomto duchu se nese i historie objektů mezi ulicí Panskou a Na příkopě. Piaristé v Praze vyučovali od roku 1724 v Celetné ulici, ale pro velký zájem museli záhy zakoupit větší budovy u Panské ulici. Šlo o domy poškozené při ostřelování Prahy Prusy, na jejich místě vznikla novostavba koleje a gymnázia. Dodnes zde sídlí střední škola.  
Kostel sv. Klimenta    První kostel zde stál již v druhé polovině 11. století a patří tak k nejstarším sakrálním památkám v Praze. Ve 12. století byla vztyčena nová stavba, která byla následně několikrát přestavována. Současnou podobu získal kostel v 19. století, kdy byl regotizován. V roce 1975 byly při opravách objeveny nástěnné malby ze začátku 15. století.  
Klášter sv. Anežky České    Klášter založila přemyslovská princezna Anežka, která byla sestrou Václava i.. K založení došlo zřejmě roku 1231 a jedná se o první gotickou stavbu na území Prahy. Klášter byl v roce 1782 zrušen a přeměněn na dílny, sklady a byty pro chudinu. Od roku 1963 byl areál rekonstruován pro potřeby Národní galerie. Jedná se o národní kulturní památku.  
Sochař Stanislav Sucharda    Český sochař, žák a později asistent Myslbeka, žijící v letech 1866 až 1916. K jeho nejznámějším dílům patří monumentální pomník Františka Palackého.  
Přírodní památka Obora Hvězda    Vlastní oboru založil roku 1534 císař Ferdinand I. a od svého vzniku sloužila zejména jako královská honitba. Přes území obory se několikrát převalila vojska, naposledy v 18. století, kdy zde prošli francouzské a pruské armády, které zde vykácely většinu stromů. Přírodní památka Obora Hvězda byla vyhlášena v roce 1988 na rozloze 84,15 ha. Je zde chráněn především přírodě blízká skladba dřevin, tvořící smíšený les, který poskytuje domov mnoha vzácným živočichům.  
NS oborou Hvězda    Na trase NS naleznete celkem 13 zastávek se zaměřením na historii a přírodu. Úvodní tabule je u Libocké brány, nedaleko bývalého domku oborníka. Časová náročnost na projití celé NS jsou asi dvě hodiny.  
Letohrádek Hvězda    Základní kámen letohrádku, který dal jméno celé oboře, byl položen 28. 6. 1555, stavba byla dokončena již následujícího roku. Současná podoba letohrádku je dílem úprav z druhé poloviny 17. století. Architektura letohrádku je ukázkou tzv. filosofické stavby, která má být prostoupena řádem, má zobrazovat např. matematické vztahy, uspořádání vesmíru atp.  
Pramen Světlička (též Světluška)    Pramen se ukrývá pod okrouhlou, neomítnutou věžičkou. Ve věži je vstupní šachta do vodovodní štoly, která je údajně dlouhá 293 metrů. Vodovodní štola vznikla jako doplněk tzv. Hradního vodovodu, k propojení s hradem však nikdy nedošlo. Právě v těchto místech, u nedaleké zdi vyvrcholila 8. listopadu 1620 bitva na Bílé Hoře.  více v části Pražské studánky  
Rybník Ve Hvězdě    Původně bylo na území Hvězdy více rybníků. Současný rybník vznikl v 17. století, v roce 1999 se začalo uvažovat o jeho obnově, která započala v roce 2004 a po jednom roce byla dokončena. Součástí rybníku je mokřad, dřevěný chodník a lavičky.  
13. března 2014
13. března 2014