Reuse dny opět na Desítce

Stejně jako v posledních dvou letech, i letos se můžete vypravit na náměstí před obchodním centrem Cíl v Záběhlicích v ulici Topolová na akci Reuse den, která se uskuteční v sobotu 8.6. 2024 v době od 11,00 do 17,00 hod.

  • 1 minuta čtení
reuse-dny-naDesítce-2024-ilufoto1229px

A co znamená „reuse“ a co se tam bude dít? Zkráceně smyslem je umožnit všem zbavit se věcí, které již dlouho v domácnosti jen zabírají místo, ale stáje jsou funkční a nijak významně poškozené, a nabídnout je volně ostatním. Slovem reuse se vyjadřuje opětovné použití a jedná se o jeden ze základních principů předcházení vzniku odpadů.

A jak takový reuse den probíhá? Akce vlastně může začít u každého doma, kde se podíváme a připravíme věci, které dlouhodobě nebyly použité, ale je škoda je vyhodit. Mnohé z toho, co považujeme již ve svém životě za neupotřebitelné může najít svůj „druhý“ život u někoho jiného.  Na akci tedy lze takové věci přinést. Především se jedná o textilní výrobky, oblečení, boty, tašky, ručníky, lůžkoviny, ale také hračky, sportovní a kuchyňské potřeby, dekorační předměty, nádobí, knihy, květiny, nábytek. Organizátoři všechny přinesené předměty vytřídí, zaevidují, v prostoru akce přehledně rozmístí a nabídnou k volnému odebrání. Součástí budou vzdělávací přednášky a upcyklační workshopy pro děti i dospělé, kde si bude možné vyzkoušet přeměnu odpadní věci na něco užitného.

Akce bude současně benefiční. Dobrovolné vstupné poputuje vybranému neziskovému projektu, jehož název bude v místě uvedený. Zbylé předměty najdou své využití např. v organizacích zabývajících se charitativním sběrem textilu, v nábytkové bance či v knihobudkách.

Desítkový Reuse den připravila radnice Prahy 10 za finanční podpory Hlavního města Prahy. Organizaci zajistí sdružení Swap Prague, které u nás patří mezi průkopníky reuse akcí.

27. května 2024
27. května 2024